A gyermeket lojalitás köti szüleihez, amely független a szülők egymáshoz való érzelmi viszonyától. Egy konfliktusokkal terhelt kapcsolati légkörben felnevelkedő gyermeket ugyanolyan intenzitással köt az apához és az anyához, mint egy kiegyensúlyozott szülői háttértámasszal bíró gyermeket. A szülői hibáktól, tévedésektől és gyengeségektől függetlenül elkötelezetten kapcsolódik. Ez a gyermek természetes kötődése a szüleihez. Válás után is. Gyermekkel…
Category: Pszichológia
Miért lehetek hálás 2020-ban?
Az év vége felé közeledve és a rendhagyó ünnepekre készülve elgondolkoztam azon, hogy ez az év inkább rossz vagy jó volt-e. Gondolkoztam ezen egy jó ideig, de nem tudtam eldönteni merre billen a mérleg nyelve. 2019. decemberében készítettem egy tervet, hogy 2020-ban miket fogok megvalósítani, miben fogok fejlődni, milyen tanulmányokat fogok elkezdeni, milyen aktív tevékenységekkel…
Szomorú Október – Meghalt Vekerdy Tamás
Október 9-e egy szomorú nap a magyar pszichológia és neveléstudomány naptárában, mert ezen a napon, 84 éves korában hunyt el Vekerdy Tamás mindannyiunk kedvenc gyerekpszichológusa és írója. Ezen szomorú alkalomból, büszkén emlékezünk mi is a Tanár Úrra, az egyik leghíresebb magyar gyerekpszichológusra, akinek gondolatait, elveit többszázezren követték, köztük mi is. 1935. szeptember 21-én született Budapesten….
A kutya és a gazdi érdekes kapcsolata – A szorongó kutya a gazda szorongását jelzi?
A napokban közzétett kutatásból, amit az ELTE etológia tanszékén végeztek, kiderül, hogy kapcsolat lehet a gazdi és a kutya lelkiállapota között.
Fejlemény a depresszióval kapcsolatban
A Nature Neuroscience folyóiratban publikált új, a témában az eddigi legnagyobb tanulmányból kiderül, hogy összefüggés lehet a depresszió és a genetika között.
A mindfulness iskolai tantárgy lesz Angliában
A napokban írt róla a New York Times, hogy 370 angliai iskolában, kísérleti jelleggel, új tantárgyat vezetnek be, a mindfulness-t.
A brit kormány közleményében is olvasható a hír programról.
Kényszerbetegség fogságában – avagy amikor az agy fékkábele elszakad
Nemrégiben a Michigan-i Egyetem kutatói közelebb kerültek a kényszerbetegség agyi mechanizmusának feltérképezéséhez. Ez a lépés új terápiás lehetőségeket nyújthat az ettől szenvedők számára.
Ebben a bejegyzésben ezt az új kutatási eredményt mutatjuk be, de előbb ismerjük meg közelebbről ezt a betegséget.
Mi a nyolc legfontosabb erőforrás az életedben? Önreflexiós gyakorlat, melynek segítségével mozgósíthatod a tartalékaidat
Ha új kliens érkezik hozzám azzal az eltökélt szándékkal, hogy végre változni szeretne, szinte mindig felteszek egy kérdést, rögtön az első beszélgetésünk elején: hány százalékon állnak az elemei? Ez központi fókuszkérdés, ugyanis, ha már erősen vésztartalékon tartanak lelki energiái, akkor sok esetben a változás első lépése, az elemek feltöltése. Egy változási út ugyanis nem sétagalopp….
A villamos dilemma
A villamos dilemma (angolul “trolley problem”): Látod, hogy közeleg egy villamos és 5 gyalogost fog elütni, mikor hirtelen látsz egy váltót, ami eltereli a villamost egy másik útra, de akkor egy munkás meg fog halni. A kérdés: mit választasz? Átállítod a váltót és a munkás haljon meg vagy az 5 gyalogos? A második dilemma, hogy megint…
A Zimbardo-féle stanfordi börtönkísérlet
A stanfordi börtönkísérlet (vagy Zimbardo-féle börtönkísérlet) pszichológiai szempontból vizsgálta az emberek fogságban való viselkedését. A kísérletet 1971. augusztus 14–20. között végezték a Stanford Egyetemen, Philip Zimbardo vezetésével. A résztvevő önkéntes diákok foglyok és őrök szerepét játszották el egy, az egyetem alagsorában berendezett börtönben. A kísérletet azonban a befejezés tervezett ideje előtt – hat nap után…